4-Methylumbelliferyl oleate
SIGMA/75164 - suitable for fluorescence, ≥95% (HPCE)
Synonym: Oleic acid 4-methylumbelliferyl ester
CAS Number: 18323-58-5
Empirical Formula (Hill Notation): C28H40O4
Molecular Weight: 440.61
EC Number: 242-210-7
MDL Number: MFCD00076095
Linear Formula: C28H40O4
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% (HPCE) |
| fluorescence | λex 312 nm in methanol |
| λex 327 nm; λem 449 nm in 0.1 M phosphate pH 7.0 (lipase) | |
| form | solid |
| InChI | 1S/C28H40O4/c1-3-4-5-6-7- |
| InChI key | NKQFKJYKCVDLPT-KHPPLWFESA |
| mp | 37-38 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| shipped in | wet ice |
| SMILES string | CCCCCCCCC=C/CCCCCCCC(=O) |
| solubility | 2-methoxyethanol: soluble |
| chloroform: soluble | |
| DMSO: soluble | |
| storage condition | protect from light |
| under inert gas | |
| storage temp. | −20°C |
| suitability | suitable for fluorescence |
| Application: | 4-Methylumbelliferyl oleate has been used: • as a substrate to assay the activity of non-specific esterases • to determine lipase activity • as a substrate to evaluate pancreatic lipase inhibitory activity |
| Other Notes: | Fluorogenic substrate for lipase. |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% (HPCE) |
| mp | 37-38 °C (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352204 |

