6-O-Palmitoyl-L-ascorbic acid
SIGMA/76183 - BioXtra, ≥99.0% (RT)
Synonym: Ascorbyl palmitate; L-Ascorbic acid 6-hexadecanoate; L-Ascorbyl palmitate; Ascorbic acid 6-palmitate; NSC 402451
CAS Number: 137-66-6
Empirical Formula (Hill Notation): C22H38O7
Molecular Weight: 414.53
EC Number: 205-305-4
MDL Number: MFCD00005377
Linear Formula: C22H38O7
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.0% (RT) |
| biological source | synthetic |
| cation traces | Ca: ≤50 mg/kg |
| Cd: ≤5 mg/kg | |
| Co: ≤5 mg/kg | |
| Cr: ≤5 mg/kg | |
| Cu: ≤5 mg/kg | |
| Fe: ≤5 mg/kg | |
| K: ≤50 mg/kg | |
| Mg: ≤5 mg/kg | |
| Mn: ≤5 mg/kg | |
| Na: ≤100 mg/kg | |
| Ni: ≤5 mg/kg | |
| Pb: ≤5 mg/kg | |
| Zn: ≤5 mg/kg | |
| color | white to faint yellow |
| form | powder |
| ign. residue | ≤0.2% (as SO4) |
| InChI | 1S/C22H38O7/c1-2-3-4-5-6- |
| InChI key | QAQJMLQRFWZOBN-LAUBAEHRSA |
| loss | ≤0.2% loss on drying |
| mp | 113-116 °C |
| optical activity | [α]20/D +23±1°, c = 1% in ethanol |
| product line | BioXtra |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCCCCC(=O)OC[C@ |
| Application: | 6-O-Palmitoyl- |
| Biochem/physiol Actions: | 6-O-Palmitoyl- |
| General description: | 6-O-Palmitoyl- |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (RT) |
| mp | 113-116 °C |
| UNSPSC | 12352205 |


