Pentafluorophenyl isothiocyanate
SIGMA/76755 - ≥97.0% (GC)
Synonym: 1,2,3,4,5-
CAS Number: 35923-79-6
Empirical Formula (Hill Notation): C7F5NS
Molecular Weight: 225.14
EC Number: 252-791-9
MDL Number: MFCD00041042
Linear Formula: C7F5NS
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.0% (GC) |
| bp | 38-39 °C/0.2 mmHg (lit.) |
| density | 1.594 g/mL at 20 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7F5NS/c8-2-3(9)5(11)7 |
| InChI key | NGNKMRBGZPDABE-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Fc1c(F)c(F)c(N=C=S)c(F)c1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1, 5 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H317 - H319 - H334 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38-42 |
| Safety Statements | 23-26-36/37-45 |
| RIDADR | UN 2206PSN2C 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97.0% (GC) |
| bp | 38-39 °C/0.2 mmHg (lit.) |
| Density | 1.594 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352200 |



