L-C-Propargylglycine
SIGMA/81838 - ≥99.0% (TLC)
Synonym: L-Propargylglycine; (S)-2-Amino-4-pentynoic acid
CAS Number: 23235-01-0
Empirical Formula (Hill Notation): C5H7NO2
Molecular Weight: 113.11
MDL Number: MFCD00077855
Linear Formula: C5H7NO2
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥99.0% (TLC) |
| color | white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C5H7NO2/c1-2-3-4(6)5(7 |
| InChI key | DGYHPLMPMRKMPD-BYPYZUCNSA |
| mp | 235-239 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | N[C@@H](CC#C)C(O)=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Reagent for the irreversible inactivation of γ-cystathionase; affinity labeling reagent for γ-cystathionase and other enzymes; peptides containing this amino acid can be tritiated to high specific radioactivity |
| Biochem/physiol Actions: | L-C-Propargylglycine, a specific inhibitor of H(2)S synthase of cystathionine-γ-lyase (CSE), may be used to study the role of H2S in regulation of biological processes. |
| Biochem/physiol Actions: | L-propargylglycine (PAG), an inhibitor of cystathionine γ-lyase (CSE), is useful in studies of hydrogen sulphide synthesis and bioactivity. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (TLC) |
| mp | 235-239 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

