Rubidium chloride
SIGMA/83979 - BioUltra, Molecular Biology, ≥99.0% (AT)
Synonym: RbCl
CAS Number: 7791-11-9
Empirical Formula (Hill Notation): ClRb
Molecular Weight: 120.92
EC Number: 232-240-9
MDL Number: MFCD00011187
Linear Formula: RbCl
Product Type: Chemical
| λ | 1 M in H2O |
| anion traces | bromide (Br-): ≤100 mg/kg |
| iodide (I-): ≤20 mg/kg | |
| sulfate (SO42-): ≤50 mg/kg | |
| assay | ≥99.0% (AT) |
| cation traces | Al: ≤5 mg/kg |
| As: ≤0.5 mg/kg | |
| Ba: ≤20 mg/kg | |
| Bi: ≤5 mg/kg | |
| Ca: ≤10 mg/kg | |
| Cd: ≤5 mg/kg | |
| Co: ≤5 mg/kg | |
| Cr: ≤5 mg/kg | |
| Cu: ≤5 mg/kg | |
| Fe: ≤2 mg/kg | |
| K: ≤5000 mg/kg | |
| Li: ≤5 mg/kg | |
| Mg: ≤5 mg/kg | |
| Mn: ≤5 mg/kg | |
| Mo: ≤5 mg/kg | |
| Na: ≤50 mg/kg | |
| Ni: ≤5 mg/kg | |
| Pb: ≤10 mg/kg | |
| Sr: ≤10 mg/kg | |
| Zn: ≤5 mg/kg | |
| density | 2.8 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| grade | Molecular Biology |
| impurities | DNases, none detected |
| insoluble matter, passes filter test | |
| phosphatases, none detected | |
| proteases, none detected | |
| RNases, none detected | |
| InChI | 1S/ClH.Rb/h1H;/q;+1/p-1 |
| InChI key | FGDZQCVHDSGLHJ-UHFFFAOYSA |
| loss | ≤0.2% loss on drying, 110 °C |
| mp | 715 °C (lit.) |
| pH | 5.0-8.0 (25 °C, 1 M in H2O) |
| product line | BioUltra |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Cl-].[Rb+] |
| solubility | H2O: 1 M at 20 °C, clear, colorless |
| UV absorption | λ: 260 nm Amax: 0.03 |
| λ: 280 nm Amax: 0.03 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (AT) |
| mp | 715 °C (lit.) |
| Density | 2.8 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |

