L-α-Hydroxyglutaric acid disodium salt
SIGMA/90790 - ≥98.0% (GC)
Synonym: (S)
CAS Number: 63512-50-5
Empirical Formula (Hill Notation): C5H6Na2O5
Molecular Weight: 192.08
MDL Number: MFCD00021700
Linear Formula: C5H6O5Na2
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.0% (GC) |
| form | powder or crystals |
| impurities | ≤6.0% water |
| InChI | 1S/C5H8O5.2Na/c6-3(5(9)10 |
| InChI key | DZHFTEDSQFPDPP-QTNFYWBSSA |
| optical activity | [α]/D -8.5±1.5°, c = 1 in 0.1 M NaOH |
| Quality Level | 100 ![]() |
| relevant disease(s) | cancer |
| SMILES string | [O-]C(CC[C@@H](C([O-])=O) |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | L-α-Hydroxyglutaric acid disodium salt is suitable for use in collection buffer for increased recovery of hypoxia-inducible factor-1 α (HIF-1α), a marker of hypoxia in human tumors. It is also suitable for the radiolabeled 5mC-5hmC conversion assay to study the effect of 2-HG on the TET family of methyl hydroxylases. |
| Biochem/physiol Actions: | L-alpha-Hydroxyglutaric acid accumulates as a result of a rare defect in L-2-HG dehydogenase, leading to the metabolic disorder L-2-hydroxyglutaric aciduria (L-2HGA). L-2HGA is associated with neuronal defects, leukodystrophy and linked to an increased risk of brain tumors. |
| General description: | Glutamic acid is metabolized to α-Hydroxyglutaric acid in an NAD-dependent manner by cell-free extracts of Peptococcus aerogenes. It is formed as an intermediate during glyoxylic acid metabolism in bacteria. |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.0% (GC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352106 |

