N-(4-Aminobenzoyl)-L-glutamic acid
SIGMA/A0879 - ≥98% (TLC)
Synonym: N-
CAS Number: 4271-30-1
Empirical Formula (Hill Notation): C12H14N2O5
Molecular Weight: 266.25
EC Number: 224-261-7
MDL Number: MFCD00042821
Linear Formula: C12H14N2O5
Product Type: Chemical
| application(s) | detection peptide synthesis |
| assay | ≥98% (TLC) |
| color | off-white to beige |
| form | powder |
| InChI | 1S/C12H14N2O5/c13-8-3-1-7 |
| InChI key | GADGMZDHLQLZRI-VIFPVBQESA |
| mp | 175 °C (dec.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Nc1ccc(cc1)C(=O)N[C@@H](C |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | N-(4-Aminobenzoyl)-L-glut |
| Biochem/physiol Actions: | N-p-Aminobenzoyl)-L-gluta |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (TLC) |
| mp | 175 °C (dec.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352209 |

