4-Amino-1,8-naphthalimide
SIGMA/A0966
CAS Number: 1742-95-6
Empirical Formula (Hill Notation): C12H8N2O2
Molecular Weight: 212.20
EC Number: 217-110-1
MDL Number: MFCD00006921
Linear Formula: C12H8N2O2
Product Type: Chemical
| density | 1.105 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C12H8N2O2/c13-9-5-4-8- |
| InChI key | SSMIFVHARFVINF-UHFFFAOYSA |
| mp | 360 °C |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Nc1ccc2C(=O)NC(=O)c3cccc1 |
| storage temp. | −20°C |
| Biochem/physiol Actions: | 4-Amino-1,8-naphthalimide sensitizes cells to radiation-induced cell damage and enhances the cytotoxicity of 1-methyl-3-nitro-1-nitros |
| Packaging: | 20 mg in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| mp | 360 °C |
| Density | 1.105 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352204 |


