Amaranth
SIGMA/A1016 - Dye content 85-95 %
Synonym: Acid Red 27; Azorubin S; FD & C Red Dye No. 2
CAS Number: 915-67-3
Empirical Formula (Hill Notation): C20H11N2Na3O10S3
Molecular Weight: 604.47
EC Number: 213-022-2
MDL Number: MFCD00004076
Linear Formula: C20H11N2Na3O10S3
Product Type: Chemical
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| color | brown to red-brown |
| composition | Dye content, 85-95% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C20H14N2O10S3.3Na/c23- |
| InChI key | WLDHEUZGFKACJH-UHFFFAOYSA |
| mp | >350 °C (at 966.25 hPa) |
| pH | 9.65 (28 °C, - OECD Test Guideline 122 - alkaline) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Na+].[Na+].[Na+].Oc1c(N= |
| solubility | H2O: 10 mg/mL |
| storage temp. | room temp |
| technique(s) | microbe id | staining: suitable |
| Application: | Amaranth has been used as a dye for the microscopic visualization of crop contraction in blowflies. It has been used in the electrophoresis gel to track the migration front of the electrode buffer. |
| Biochem/physiol Actions: | Amaranth is an azo dye which is mainly used in the the beverage and food industries. It is also considered as an endocrine disruptor. |
| Packaging: | 50, 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 36/37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 417.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 214 °C - closed cup |
| mp | >350 °C (at 966.25 hPa) |
| Storage Temp. | room temp |
| Colour Index Number | 16185 |
| UNSPSC | 12171500 |


