Azoalbumin
SIGMA/A2382 - protease substrate
Synonym: Sulfanilic acid-azoalbumin
CAS Number: 102110-73-6
MDL Number: MFCD00130591
Product Type: Chemical
| biological source | bovine |
| concentration | 60-90% (Lowry) |
| form | powder |
| Quality Level | 200 ![]() |
| solubility | 0.01 M HCl: soluble 25 mg/mL |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | tissue culture: suitable |
| Application: | Azoalbumin has been used: • as a substrate for enzymatic assay of hyphal extracts • for screening general protease activity in spent growth medium extract • for screening S. rolfsii proteases |
| General description: | A soluble chromogenic substrate for proteolytic enzymes. |
| General description: | Azoalbumin is a substrate for assaying proteolytic enzymes, majorly trypsin, pepsin and cysteine proteinase. The assay method offers precision and is easy to perform. |
| Packaging: | 5, 10 g in poly bottle |
| Preparation Note: | Prepared from Bovine albumin, Fraction V (A 4503) |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352204 |

