Atractylenolide I
SIGMA/A2737 - ≥98% (HPLC)
CAS Number: 73069-13-3
Empirical Formula (Hill Notation): C15H18O2
Molecular Weight: 230.30
MDL Number: MFCD09037395
Linear Formula: C15H18O2
Product Type: Chemical
| application(s) | metabolomics vitamins, nutraceuticals, and natural products |
| assay | ≥98% (HPLC) |
| form | powder or crystals |
| InChI | 1S/C15H18O2/c1-9-5-4-6-15 |
| InChI key | ZTVSGQPHMUYCRS-SWLSCSKDSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | C=C1CCC[C@@](C=C2O3)(C)[C |
| solubility | methanol: 1 mg/mL, clear, colorless |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Atractylenolide I is a phytochemical that may be used to study its anti-inflammatory and anti-angiogenesis activities. Atractylenolide I may be used and studied as a postitive modulator of GABA-induced chloride currents I(GABA) and as an inhibitor of aromatases. Atractylenolide I may be used as a reference material in assays to detect its presence in plant root extracts and biological milieu such as plasma. |
| Biochem/physiol Actions: | Atractylenolide I has been reported to have an anti-inflammatory activity due to its inhibitory effect on tumor necrosis factor-α (TNF-α) and the production of nitric oxide (NO). It also shows anti-cancer nature, thereby being used in the management of gastric cancer cachexia symptoms. Additionally, it has anti-angiogenic, pro-oxidative and cytotoxic characteristics. |
| Biochem/physiol Actions: | Phytochemical from Traditional Chinese Medicine herbal preparations. Atractylenolide I is an anti-inflammatory that is reported to inhibit angiogenesis. |
| General description: | Atractylenolide I is one of the active ingredients of Rhizoma Atractylodes macrocephala which is obtained from the dried root and stem of Atractylodes Macrocephala Koidz. It is a sesquiterpene compound of hydrophobic nature. |
| Packaging: | 10 mg in glass bottle |
| Packaging: | 50 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 339.6 °F |
| Flash Point(C) | 170.87 °C |
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352200 |

