Azure A chloride
SIGMA/A2918 - certified by the BSC
CAS Number: 531-53-3
Empirical Formula (Hill Notation): C14H14ClN3S
Molecular Weight: 291.80
EC Number: 208-510-7
MDL Number: MFCD00012112
Linear Formula: C14H14ClN3S
Product Type: Chemical
| agency | certified by the BSC |
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| color | green to very dark green |
| dark brown | |
| composition | Dye content, ≥75% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C14H13N3S.ClH/c1-17(2) |
| InChI key | NALREUIWICQLPS-UHFFFAOYSA |
| mp | 290 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NC1=CC(SC(C2=N3)=CC(C=C2) |
| solubility | water: 1 mg/mL |
| storage temp. | room temp |
| suitability | suitable for (Certified for use in Lillie′s modified Nocht′s method for paraffin sections and the NCCLS method for blood smears.) |
| Application: | Certified for use in Lillie′s modified Nocht′s method for paraffin sections and the NCCLS method for blood smears. |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 290 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| Colour Index Number | 52005 |
| UNSPSC | 12171500 |

