Amylase, Maltogenic from Bacillus sp.
SIGMA/A2986
Synonym: Novamyl 1000BG; Glucan 1,4-α-maltohydrolase; Maltogenic Amylase
Product Type: Chemical
| biological source | Bacillus sp. |
| form | solid |
| greener alternative category | Enabling , ![]() |
| greener alternative product characteristics | Waste Prevention Design for Energy Efficiency Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| Quality Level | 200 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| Application: | Maltogenic amylases (MAse) are commonly used in the starch industry. They are used to hydrolyze starch, pullulan and cyclodextrin and to make novel carbohydrates . |
| Biochem/physiol Actions: | Maltogenic amylase is in the amylolytic enzyme subfamily, which also consists of cyclomaltodextrinase, neopullulanase, and Thermoactinomyces vulgaris amylase II. These enzymes transfer the hydrolyzed sugar moiety to another sugar molecule. They have an (α/β)8 barrel and C domain as well as a 124-residue N domain, which is involved in homodimer formation . |
| General description: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Greener Chemistry. This product has been enhanced for energy efficiency and waste prevention when used in starch ethanol research. For more information see the article in biofiles . |
| Packaging: | 10, 50 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Enzyme Commission (EC) Number | 3.2.1.133 ( BRENDA ![]() ![]() |
| UNSPSC | 12352204 |

,