N-Acetylmuramic acid
SIGMA/A3007 - ≥98% (TLC)
Synonym: (R)-2-(Acetylamino)-3-O-
CAS Number: 10597-89-4
Empirical Formula (Hill Notation): C11H19NO8
Molecular Weight: 293.27
MDL Number: MFCD00221511
Linear Formula: C11H19NO8
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (TLC) |
| biological source | synthetic |
| color | white |
| form | powder |
| impurities | ≤1 mol/mol methanol |
| InChI | 1S/C11H19NO8/c1-5(11(18)1 |
| InChI key | SOARVSUSWULNDI-TVVSKHENSA |
| mp | 125 °C ((257 °F )) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(O[C@H]1[C@H](O)[C@@H]( |
| solubility | water: 50 mg/mL, clear, colorless |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | thin layer chromatography (TLC): suitable |
| Application: | N-Acetylmuramic acid (NAMA), a lactic acid ether derivative of N-acetylglucosamine found in bacterial cell wall proteoglycans, is used as a substrate to identify, differentiate and characterize N-acetylmuramic acid/N-acetylglucosamine kinase(s) and N-acetylmuramic acid etherase(s). |
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Monosaccharides for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| Packaging: | 10, 50, 100, 500 mg in glass bottle |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H371 |
| Precautionary statements | P260 - P264 - P270 - P301 + P312 - P308 + P311 - P405 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 20/21/22-39/23/24/25 |
| Safety Statements | 22-35-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (TLC) |
| mp | 125 °C ((257 °F )) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352201 |



