Acylase I from porcine kidney
SIGMA/A3010 - Grade I, lyophilized powder, ≥1500 units/mg protein
Synonym: Aminoacylase; N-Acylamino acid amidohydrolase
CAS Number: 9012-37-7
EC Number: 232-732-3
MDL Number: MFCD00081285
Product Type: Chemical
| composition | Protein, ≥60% |
| form | lyophilized powder |
| Quality Level | 200 ![]() |
| specific activity | ≥1500 units/mg protein |
| storage temp. | −20°C |
| type | Grade I |
| UniProt accession no. | P37111 ![]() |
| Analysis Note: | Protein determined by biuret. |
| Application: | Acylase I from porcine kidney has been used to study the acylase I-catalyzed deacetylation of various S-alkyl-N-acetyl-L-cystei |
| Biochem/physiol Actions: | Acylase I catalyzes the deacetylation of N-acetyl-L-cysteine and S-alkyl-N-acetyl-L-cystei |
| Other Notes: | One unit will hydrolyze 1.0 μmole of N-acetyl- |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 mg in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H319 - H334 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P302 + P352 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 36/37/38-42 |
| Safety Statements | 22-24-26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| activity | specific activity: ≥1500 units/mg protein |
| Storage Temp. | −20°C |
| Enzyme Commission (EC) Number | 3.5.1.14 ( BRENDA ![]() ![]() |
| UNSPSC | 12352204 |



