Ammonium phosphate monobasic
SIGMA/A3048 - suitable for plant cell culture
Synonym: mono-Ammonium phosphate; prim-Ammonium phosphate; Ammonium dihydrogenphosphate
CAS Number: 7722-76-1
Empirical Formula (Hill Notation): H6NO4P
Molecular Weight: 115.03
EC Number: 231-764-5
MDL Number: MFCD00003396
Linear Formula: NH4H2PO4
Product Type: Chemical
| form | powder |
| InChI | 1S/H3N.H3O4P/c;1-5(2,3)4/ |
| InChI key | LFVGISIMTYGQHF-UHFFFAOYSA |
| mp | 190 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N.OP(O)(O)=O |
| technique(s) | cell culture | plant: suitable |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 190 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352207 |

