5-(N-Ethyl-N-isopropyl)amiloride
SIGMA/A3085
Synonym: EIPA
CAS Number: 1154-25-2
Empirical Formula (Hill Notation): C11H18ClN7O
Molecular Weight: 299.76
MDL Number: MFCD00151710
Linear Formula: C11H18ClN7O
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (TLC) |
| biological source | synthetic |
| form | powder |
| InChI | 1S/C11H18ClN7O/c1-4-19(5( |
| InChI key | QDERNBXNXJCIQK-UHFFFAOYSA |
| mp | 202-205 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCN(C(C)C)c1nc(N)c(nc1Cl) |
| solubility | methanol: 9.80-10.20 mg/mL, clear, light yellow to yellow |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 5-(N-Ethyl-N-isopropyl)amiloride has been used: • as a supplement in endothelial cell growth medium to incubate human lung microvascular endothelial cell • in Pluronic F-127 stock solution for Drosophila larval live-imaging • in choline chloride solution as an experimental perfusate, to study the effect of Na+/H+ inhibition on jejunal loop perfusion in vivo |
| Biochem/physiol Actions: | Selective blocker of Na+/H+ antiport |
| Packaging: | 25, 100 mg in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (TLC) |
| mp | 202-205 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352200 |


