D-(−)-Arabinose
SIGMA/A3131 - ≥98% (GC)
Synonym: Aldehydo-D-arabinose
CAS Number: 10323-20-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H10O5
Molecular Weight: 150.13
EC Number: 233-708-5
MDL Number: MFCD00064361
Linear Formula: C5H10O5
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (GC) |
| biological source | synthetic (organic) |
| color | white to off-white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C5H10O5/c6-2-1-10-5(9) |
| InChI key | SRBFZHDQGSBBOR-ZRMNMSDTSA |
| mp | 162-164 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D -105 to -103 °, c = 4% (w/v) in water |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O[C@@H]1COC(O)[C@@H](O)[C |
| solubility | water: 50 mg/mL, clear, colorless to faintly yellow |
| storage temp. | room temp |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| Application: | D-(−)-Arabinose is a D-ribose analogue present in sugar polymers such as the arabinogalatans of mycobacterial cell walls and plant tissues. D-Arabinose is a substrate used to identify, differentiate and characterize arabinose isomerase(s) that have commercial value in the production of tagatose, a low calorie sweetener. |
| Biochem/physiol Actions: | |
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Monosaccharides for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| Packaging: | 10, 25, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (GC) |
| mp | 162-164 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12352201 |

