Acetylsalicylic acid
SIGMA/A3160 - analytical standard
Synonym: 2-Acetoxybenzoic acid; O-Acetylsalicylic acid; ASA; Aspirin
CAS Number: 50-78-2
Empirical Formula (Hill Notation): C9H8O4
Molecular Weight: 180.16
EC Number: 200-064-1
MDL Number: MFCD00002430
Linear Formula: 2-(CH3CO2)C6H4CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | forensics and toxicology pharmaceutical veterinary |
| form | powder |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C9H8O4/c1-6(10)13-8-5- |
| InChI key | BSYNRYMUTXBXSQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 134-136 °C (lit.) |
| packaging | vial of 500 mg |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)Oc1ccccc1C(O)=O |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable |
| Biochem/physiol Actions: | Blocks the production of prostaglandins by inhibiting cyclooxygenase (prostaglandin H synthase), with greater selectivity toward the COX-1 isoform. The antithrombotic effect is due to the inhibition of COX-1 in platelets that blocks thromboxane production and platelet aggregation. Chemopreventive against colorectal and other solid tumors. |
| Packaging: | 1 vial in poly bottle |
| Packaging: | Supplied in amber screw-cap vials |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 482.0 °F |
| Flash Point(C) | 250 °C |
| mp | 134-136 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |


