Adenosine 5′-triphosphate disodium salt hydrate
SIGMA/A3377 - Grade II, ≥97% (HPLC), crystalline, from microbial
Synonym: ATP disodium salt
CAS Number: 34369-07-8
Empirical Formula (Hill Notation): C10H14N5Na2O13P3 · xH2O
Molecular Weight: 551.14 (anhydrous basis)
EC Number: 213-579-1
MDL Number: MFCD00150755
Linear Formula: C10H14N5Na2O13P3 · xH2O
Product Type: Chemical
| assay | ≥97% (HPLC) |
| biological source | microbial |
| form | crystalline |
| InChI | 1S/C10H16N5O13P3.2Na.H2O/ |
| InChI key | NTBQNWBHIXNPRU-MSQVLRTGSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O.[Na+].[Na+].Nc1ncnc2n(c |
| solubility | H2O: 50 mg/mL |
| storage temp. | −20°C |
| type | Grade II |
| Application: | Adenosine 5′-triphosphate (ATP) is a central component of energy storage and metabolism in vivo. ATP is use in many cellular processes, respiration, biosynthetic reactions, motility, and cell division. ATP is a substrate of many kinases involved in cell signaling and of adenylate cyclase(s) that produce the second messenger cAMP. ATP provides the metabolic energy to drive metabolic pumps. ATP serves as a coenzyme in a wide array of enzymatic reactions. |
| Biochem/physiol Actions: | P2 purinergic agonist; increases activity of Ca2+-activated K+ channels; substrate for ATP-dependent enzyme systems |
| Biochem/physiol Actions: | P2 purinocepter agonist. |
| Packaging: | 1, 5, 10, 25, 100, 500 g in poly bottle |
| Packaging: | 500 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Purity | ≥97% (HPLC) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 41106305 |

