L-(−)-Arabitol
SIGMA/A3506 - ≥98% (GC)
Synonym: L-Arabinitol
CAS Number: 7643-75-6
Empirical Formula (Hill Notation): C5H12O5
Molecular Weight: 152.15
EC Number: 231-582-6
MDL Number: MFCD00064290
Linear Formula: C5H12O5
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (GC) |
| color | white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C5H12O5/c6-1-3(8)5(10) |
| InChI key | HEBKCHPVOIAQTA-IMJSIDKUSA |
| mp | 101-104 °C (lit.) |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | OC[C@H](O)C(O)[C@@H](O)CO |
| solubility | water: 50 mg/mL, clear, colorless |
| Application: | L-Arabitol, a rare sugar alcohol, is being studied as a food additive that reduces fat deposits in the intestines. L-Arabitol is used as an inducer of xylanase expression in Hypocrea jecorina (Trichoderma reesei). L-Arabitol is used to identify, differentiate and characterize L-arabitol dehydrogenase(s). |
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Monosaccharides for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| Packaging: | 10 mg in autosample vial |
| Packaging: | 10, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (GC) |
| mp | 101-104 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352201 |

