2-Aminopurine
SIGMA/A3509 - ≥99%
Synonym: 2-AP
CAS Number: 452-06-2
Empirical Formula (Hill Notation): C5H5N5
Molecular Weight: 135.13
EC Number: 207-197-4
MDL Number: MFCD00005566
Linear Formula: C5H5N5
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| biological source | synthetic |
| form | powder |
| InChI | 1S/C5H5N5/c6-5-7-1-3-4(10 |
| InChI key | MWBWWFOAEOYUST-UHFFFAOYSA |
| mp | 280-282 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Nc1ncc2[nH]cnc2n1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 2-Aminopurine (2-AP) is used to specifically inhibit double-stranded RNA-dependent protein kinase, protein kinase R (PKR). |
| Application: | 2-Aminopurine has been used to inhibit eukaryotic initiation factor-2α (eIF2α)-phosphorylation of osteoarthritis (OA) chondrocytes. |
| Biochem/physiol Actions: | 2-Aminopurine (2AP) is an analog of guanosine and adenosine, which can base pair with cytosine and thymine. It is used as a fluorescent probe in nucleic acid structure and dynamics. 2-Aminopurine (2-AP) inhibits double-stranded RNA-dependent protein kinase, protein kinase R (PKR). |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 100, 250, 500 mg in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P264 - P270 - P301 + P312 - P501 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| Safety Statements | 22-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% |
| mp | 280-282 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 41106305 |


