Acrylamide
SIGMA/A3553 - suitable for electrophoresis, ≥99% (HPLC), powder
Synonym: 2-Propenamide; Polyacrylamide; acrylic amide; akrylamid; 2-Propenamide; Acrylic acid amide
CAS Number: 79-06-1
Empirical Formula (Hill Notation): C3H5NO
Molecular Weight: 71.08
EC Number: 201-173-7
MDL Number: MFCD00008032
Linear Formula: CH2=CHCONH2
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% (HPLC) |
| bp | 125 °C/25 mmHg (lit.) |
| cation traces | Fe: ≤1 ppm |
| heavy metals (as Pb): ≤5 ppm | |
| Mg: ≤3 ppm | |
| conductivity | ≤10 μmho (35% solution) |
| form | powder |
| impurities | ≤0.005% Acrylic acid |
| ≤0.005% Insoluble in water | |
| InChI | 1S/C3H5NO/c1-2-3(4)5/h2H, |
| InChI key | HRPVXLWXLXDGHG-UHFFFAOYSA |
| mp | 82-86 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NC(=O)C=C |
| solubility | water: soluble 2.5 g/10 mL, clear, colorless |
| technique(s) | electrophoresis: suitable |
| vapor density | 2.45 (vs air) |
| vapor pressure | 0.03 mmHg ( 40 °C) |
| Application: | Acrylamide has been used in the preparation of polyacrylamide gels. |
| General description: | Acrylamide functions as a quencher of tryptophan fluorescence. Acrylamide along with bis-acrylamide crosslinks to form polyacrylamide gels, which is used to separate protein and other biomolecules. Bis-acrylamide is essential for crosslinking and acrylamide is required for the polymerization of monomers. Acrylamide alkylates SH groups of cysteine and ε-NH2 lysine residues of proteins during electrophoresis. |
| Other Notes: | This substance has been tested against several types of hand protection for CE compliance. See Related Products to find the recommended gloves for handling this product. |
| Packaging: | 1 kg in glass bottle |
| Packaging: | 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H312 + H332 - H315 - H317 - H319 - H340 - H350 - H361f - H372 |
| Precautionary statements | P201 - P280 - P301 + P310 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 45-46-20/21-25-36/38-43-48/23/24/25-62 |
| Safety Statements | 53-45 |
| RIDADR | UN 2074 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 280.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 138 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% (HPLC) |
| bp | 125 °C/25 mmHg (lit.) |
| mp | 82-86 °C (lit.) |
| UNSPSC | 41105319 |



