ACES
SIGMA/A3594 - BioPerformance Certified, ≥99.0%, suitable for cell culture
Synonym: N-
CAS Number: 7365-82-4
Empirical Formula (Hill Notation): C4H10N2O4S
Molecular Weight: 182.20
EC Number: 230-908-4
MDL Number: MFCD00008030
Linear Formula: H2NCOCH2NHCH2CH2SO3H
Product Type: Chemical
| application(s) | diagnostic assay manufacturing |
| assay | ≥99.0% |
| form | crystalline powder |
| grade | BioPerformance Certified |
| impurities | endotoxin and bioburden, tested |
| InChI | 1S/C4H10N2O4S/c5-4(7)3-6- |
| InChI key | DBXNUXBLKRLWFA-UHFFFAOYSA |
| mp | >220 °C (dec.) (lit.) |
| pH | 3.0-4.5 |
| pKa (25 °C) | 6.8 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NC(=O)CNCCS(O)(=O)=O |
| solubility | water: 0.0527 g/mL, clear, colorless |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| useful pH range | 6.1-7.5 |
| Application: |
|
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% |
| mp | >220 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12161700 |

