Arachidic acid
SIGMA/A3631 - ≥99%
Synonym: Arachic acid; Arachidinic acid; Eicosanoic acid; Icosanoic acid; NSC 93983
CAS Number: 506-30-9
Empirical Formula (Hill Notation): C20H40O2
Molecular Weight: 312.53
EC Number: 208-031-3
MDL Number: MFCD00002755
Linear Formula: CH3(CH2)18COOH
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| form | crystalline powder |
| functional group | carboxylic acid |
| InChI | 1S/C20H40O2/c1-2-3-4-5-6- |
| InChI key | VKOBVWXKNCXXDE-UHFFFAOYSA |
| lipid type | omega FAs |
| mp | 74-76 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | ambient |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCCCCCCCCC(O)=O |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | HPLC: suitable |
| Application: | Arachidic acid has been used as a fatty acid standard to optimize a sensitive high-performauce liquid chromatography (HPLC) method to analyse fatty acid (FA) for the quantification of polyunsaturated FAs (PUFAs) in cell lipid extracts. |
| Biochem/physiol Actions: | Arachidic acid is a saturated fatty acid with a 20 carbon chain. Arachidic acid occurs naturally in fish and vegetable oils. Diets rich in saturated fats like arachidic acid are associated with increased levels of serum low density lipoproteins. |
| Packaging: | 1, 5, 10, 25 g in poly bottle |
| Packaging: | 500 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% |
| mp | 74-76 °C (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352211 |

