Methyl arachidate
SIGMA/A3881 - ≥99% (capillary GC)
Synonym: Arachidic acid methyl ester; Methyl eicosanoate
CAS Number: 1120-28-1
Empirical Formula (Hill Notation): C21H42O2
Molecular Weight: 326.56
EC Number: 214-304-8
MDL Number: MFCD00009014
Linear Formula: CH3(CH2)18COOCH3
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% (capillary GC) |
| bp | 215-216 °C/10 mmHg (lit.) |
| form | powder |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C21H42O2/c1-3-4-5-6-7- |
| InChI key | QGBRLVONZXHAKJ-UHFFFAOYSA |
| lipid type | omega FAs |
| mp | 45-48 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | ambient |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCCCCCCCCC(=O)O |
| storage temp. | −20°C |
| Packaging: | 1, 5, 25 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113.00 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% (capillary GC) |
| bp | 215-216 °C/10 mmHg (lit.) |
| mp | 45-48 °C (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352211 |

