1-Aminocyclopropanecarboxylic acid
SIGMA/A3903 - ≥98% (TLC), powder
Synonym: ACC; ACPC
CAS Number: 22059-21-8
Empirical Formula (Hill Notation): C4H7NO2
Molecular Weight: 101.10
MDL Number: MFCD00009944
Linear Formula: C4H7NO2
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (TLC) |
| color | white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C4H7NO2/c5-4(1-2-4)3(6 |
| InChI key | PAJPWUMXBYXFCZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 229-231 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NC1(CC1)C(O)=O |
| solubility | water: 49.00-51.00 mg/mL, clear, colorless |
| storage condition | (Keep container tightly closed in a dry and well-ventilated place. Keep in a dry place.) |
| Application: | 1-Aminocyclopropanecarbox |
| Biochem/physiol Actions: | 1-Aminocyclopropanecarbox |
| General description: | Research area: Cell Signaling 1-Aminocyclopropanecarbox |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 100, 250 mg in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (TLC) |
| mp | 229-231 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

