Ammonium sulfate
SIGMA/A3920 - suitable for plant cell culture, ≥99.0%
Synonym: Mascagnite
CAS Number: 7783-20-2
Empirical Formula (Hill Notation): H8N2O4S
Molecular Weight: 132.14
EC Number: 231-984-1
MDL Number: MFCD00003391
Linear Formula: (NH4)2SO4
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.0% |
| cation traces | heavy metals (as Pb): ≤2 ppm |
| density | 1.77 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/2H3N.H2O4S/c;;1-5(2,3) |
| InChI key | BFNBIHQBYMNNAN-UHFFFAOYSA |
| mp | >280 °C (dec.) (lit.) |
| pH | 5.0-6 (25 °C, 132 g/L) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N.N.OS(O)(=O)=O |
| solubility | H2O: 200 gm + 300 mL g/mL |
| technique(s) | cell culture | plant: suitable |
| Application: | May be used for the precipitation or fractionation of proteins or for purification of antibodies. Useful for crystallographic analysis of nucleic acids and proteins. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% |
| mp | >280 °C (dec.) (lit.) |
| Density | 1.77 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352207 |

