Nε-Acetyl-L-lysine
SIGMA/A4021
Synonym: N6-acetyl-L-lysine
CAS Number: 692-04-6
Empirical Formula (Hill Notation): C8H16N2O3
Molecular Weight: 188.22
EC Number: 211-725-9
MDL Number: MFCD00002639
Linear Formula: CH3CONH(CH2)4CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (TLC) |
| color | colorless to white |
| concentration | 50 mg/mL in 80% acetic acid |
| form | powder |
| InChI | 1S/C8H16N2O3/c1-6(11)10-5 |
| InChI key | DTERQYGMUDWYAZ-ZETCQYMHSA |
| mp | 250 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)NCCCC[C@H](N)C(O)=O |
| storage temp. | −20°C |
| Application: |
|
| Biochem/physiol Actions: | Nε-Acetyl-L-lysine (L-AcK) is an R-chain N-acetylated α amino acid used together with other lysine analogues to differentiate and characterized various aminoacylases and regulator 2 (Sir2) enzymes/sirtuins. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (TLC) |
| mp | 250 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352209 |

