N-Acetyl-D-glucosamine
SIGMA/A4106 - ≥95% (HPLC)
Synonym: 2-Acetamido-2-deoxy-D-glucose; D-GlcNAc
CAS Number: 7512-17-6
Empirical Formula (Hill Notation): C8H15NO6
Molecular Weight: 221.21
EC Number: 231-368-2
MDL Number: MFCD00061615
Linear Formula: C8H15NO6
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% (HPLC) |
| color | beige |
| form | powder |
| InChI | 1S/C8H15NO6/c1-3(11)9-5-7 |
| InChI key | OVRNDRQMDRJTHS-RTRLPJTCSA |
| mp | 211 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)N[C@H]1C(O)O[C@H](C |
| solubility | water: 50 mg/mL, clear to cloudy, colorless to faintly yellow |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | N-Acetyl-D-glucosamine (D-GlcNAc) is a derivitized glucose monomer found in polymers of bacterial cell walls, chitin, hyaluronic acids and various glycans. D-GlcNAc is used to identify, differentiate and characterize N-acetyl-β-D-hexoaminidas |
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Monosaccharides for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% (HPLC) |
| mp | 211 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352201 |

