R-(−)-Apomorphine hydrochloride hemihydrate
SIGMA/A4393 - calcined, ≥98% (with NaOH, titration)
CAS Number: 41372-20-7
Empirical Formula (Hill Notation): C17H17NO2 · HCl · 0.5H2O
Molecular Weight: 312.79
EC Number: 206-243-0
MDL Number: MFCD00150904
Linear Formula: C17H17NO2 · HCl · 1/2H2O
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (with NaOH, titration) |
| color | white to gray |
| form | (Powder to Crystalline Powder) |
| calcined | |
| InChI | 1S/2C17H17NO2.2ClH.H2O/c2 |
| InChI key | CXWQXGNFZLHLHQ-DPFCLETOSA |
| mp | 285-287 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cl[H].Cl[H].[H]O[H].[H][C |
| solubility | H2O: ~10 mg/mL, clear, yellow-green |
| storage condition | protect from light |
| under inert gas |
| Application: | R-(-)-Apomorphine hydrochloride hemihydrate has been used as a dopamine receptor agonist to study its effects of rotational behavior in rat models of Parkinson′s disease. |
| Biochem/physiol Actions: | R-(−)-Apomorphine acts as a non-selective D1 and D2 dopamine receptor agonist. It shows therapeutic effects against Parkinson′s disease and male erectile dysfunction. R-(−)-Apomorphine also shows neuroprotective, radical scavenging, and emetic effects. Apomorphine stimulates the brain chemoreceptor trigger zone. It stimulates the chemoreceptor trigger zone in the brain. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Packaging: | 100, 250 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 |
| Precautionary statements | P301 + P310 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| Safety Statements | 36 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (with NaOH, titration) |
| mp | 285-287 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352210 |


