Albumin from porcine serum
SIGMA/A4414 - lyophilized powder, essentially globulin free, ≥99% (agarose gel electrophoresis)
CAS Number: 9048-46-8
EC Number: 232-936-2
MDL Number: MFCD00804585
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% (agarose gel electrophoresis) |
| biological source | Porcine |
| form | lyophilized powder |
| Quality Level | 200 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| UniProt accession no. | P08835 ![]() |
| Application: | Albumin from porcine serum has been used: • as a non-hazardous protein to test its effect on T84 polarized intestinal monolayers and Caco2 polarized intestinal monolayers barrier integrity in trans-Epithelial Electrical Resistance (TEER) assay • to test its effect on the human intestinal epithelial cell lines • to test its interaction with the biodegradable ester-functionalized gemini surfactant 16-E2-16 using ultraviolet (UV)-visible and circular dichroism (CD) spectroscopy measurements |
| Biochem/physiol Actions: | Albumin binds to many blood associated proteins. Porcine serum albumin (PSA) is regarded as a major allergen. PSA is used in the immunosensors, molecularly imprinted nanogels (MIP-NGs) and enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) protein-based detection for assessing contamination, especially in meat products. |
| General description: | Albumin is present abundantly in serum. Porcine serum albumin (PSA) comprises a flexible C-terminal region compared to other albumins. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Preparation Note: | Prepared from albumin (A2764). |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% (agarose gel electrophoresis) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352202 |

