Aphidicolin
SIGMA/A4487 - Ready Made Solution, from Nigrospora sphaerica
Synonym: ICI 69653; NSC-234714
CAS Number: 38966-21-1
Empirical Formula (Hill Notation): C20H34O4
Molecular Weight: 338.48
EC Number: 200-664-3
MDL Number: MFCD00083214
Linear Formula: C20H34O4
Product Type: Chemical
| antibiotic activity spectrum | neoplastics |
| viruses | |
| biological source | Nigrospora sphaerica |
| color | clear colorless |
| form | liquid |
| ready-to-use solution | |
| InChI | 1S/C20H34O4/c1-17(11-21)1 |
| InChI key | NOFOAYPPHIUXJR-APNQCZIXSA |
| mode of action | DNA synthesis | interferes |
| enzyme | inhibits | |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O[C@]1([C@H]2C[C@@]3([C@@ |
| solubility | H2O: miscible (completely) |
| storage temp. | −20°C |
| vapor pressure | 0.55 hPa ( 20 °C) |
| Application: | Aphidicolin, from Nigrospora sphaerica, was used for cell cycle synchronization of tobacco BY-2 cells. It is used to block the entry of cells into S-phase. |
| Biochem/physiol Actions: | Aphidicolin specifically inhibits DNA polymerase α that is responsible for DNA replication. It also inhibits α-like DNA polymerases of plants and yeasts but does not inhibit synthesis of RNA and proteins. Aphidicolin competes for the dCTP-specific binding site on DNA polymerase α specifically. Aphidicolin has antiviral and antimitotic properties. It blocks the cell cycle at S phase. It has been shown to induce apoptosis in HeLa cells. |
| General description: | Aphidicolin is a tetracyclic diterpene with antiviral and antimitotic properties used for cell cycle synchronization in various cell lines. |
| Other Notes: | Keep container tightly closed in a dry and well-ventilated place. Storage class (TRGS 510): Combustible liquids |
| Packaging: | 1 ml |
| Physical form: | Aphidicolin Ready Made Solution supplied as a 1 mg/ml solution in DMSO. |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 188.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 87 °C - closed cup |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 51102829 |

