Albumin from rat serum
SIGMA/A4538 - lyophilized powder, essentially globulin free, ≥99% (agarose gel electrophoresis)
Synonym: RSA; Rat albumin
CAS Number: 9048-46-8
EC Number: 232-936-2
MDL Number: MFCD00804575
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% (agarose gel electrophoresis) |
| biological source | rat |
| form | lyophilized powder |
| Quality Level | 200 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | ELISA: suitable |
| tissue culture: suitable | |
| western blot: suitable | |
| UniProt accession no. | P02770 ![]() |
| Application: | Albumin from rat serum has been used: • as a standard in rocket electrophoresis for quantification of cerebrospinal fluid and serum proteins • in the preparation of Alexa Fluor 488 labeled fluorescent probe for confocal laser scanning microscopy (CLSM) studies • as a component of perfusate solution for suspending rat erythrocytes |
| Biochem/physiol Actions: | Rat serum albumin (RSA) is useful for exogenous ligand transport studies. The tryptophan residue is useful in fluorescence spectroscopy measurements. |
| General description: | Albumin from rat serum comprises N-terminal signal and pro-peptide sequence. It has more tyrosine residues than human albumin and has a single tryptophan residue. |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 25 mg in poly bottle |
| Preparation Note: | Prepared from albumin (A6272). |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% (agarose gel electrophoresis) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352202 |

