Agar
SIGMA/A4550 - Type A, suitable for plant cell culture
Synonym: Agar-agar; Gum agar
CAS Number: 9002-18-0
EC Number: 232-658-1
MDL Number: MFCD00081288
Linear Formula: (C12H18O9)n
Product Type: Chemical
| application(s) | agriculture |
| biological source | algae (Rhodophyceae) |
| form | powder |
| gel strength | >650 g/cm2 |
| InChI | 1S/C14H24O9/c1-5-8(16)13- |
| InChI key | GYYDPBCUIJTIBM-DYOGSRDZSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O1[C@@H]([C@@H]([C@@H]([C |
| storage temp. | room temp |
| technique(s) | cell culture | plant: suitable |
| transition temp | transition temp 32-38 °C (1.5%) |
| type | Type A |
| Application: | Type A agar has been used: • to perform metal(loid)-related phenotyping of the Arabidopsis thaliana metal-sensitive mutant strains • as a component of Murashige and Skoog (MS) media to culturing Arabidopsis thaliana seeds • to culture Cicer arietinum L. (Chickpea) seeds for Agrobacterium rhizogenes mediated root transformation |
| General description: | Agar (Type A) is extracted from agarocytes of the red alga Rhodophyceae. It is a polysaccharide complex, consisting of a neutral gelling fraction, agarose, and a non-gelling fraction, agaropectin. Type-A agar forms a thermoreversible gel, and is most suitable for plant cell culture. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 5 kg in poly drum |
| Packaging: | 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 50405901 |

