1-Acetyl-2-phenylhydrazine
SIGMA/A4626 - ≥98%
Synonym: N-Acetyl-N′-phenylhydrazine; acetylphenylhydrazine
CAS Number: 114-83-0
Empirical Formula (Hill Notation): C8H10N2O
Molecular Weight: 150.18
EC Number: 204-055-3
MDL Number: MFCD00008672
Linear Formula: CH3CONHNHC6H5
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| form | (Powder with Chunk(s) or Crystals with Chunk(s)) |
| InChI | 1S/C8H10N2O/c1-7(11)9-10- |
| InChI key | UICBCXONCUFSOI-UHFFFAOYSA |
| mp | 128-131 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)NNc1ccccc1 |
| Application: | 1-Acetyl-2-phenylhydrazin |
| Biochem/physiol Actions: | 1-Acetyl-2-phenylhydrazin |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 |
| Precautionary statements | P264 - P270 - P301 + P310 - P405 - P501 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38-43 |
| Safety Statements | 22-26-36 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥98% |
| mp | 128-131 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352127 |


