Agar
SIGMA/A4800 - Type M, suitable for plant cell culture
Synonym: Agar-agar; Gum agar
CAS Number: 9002-18-0
EC Number: 232-658-1
MDL Number: MFCD00081288
Linear Formula: (C12H18O9)n
Product Type: Chemical
| application(s) | agriculture |
| biological source | algae (Rhodophyceae) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C14H24O9/c1-5-8(16)13- |
| InChI key | GYYDPBCUIJTIBM-DYOGSRDZSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O1[C@@H]([C@@H]([C@@H]([C |
| storage temp. | room temp |
| technique(s) | cell culture | plant: suitable |
| transition temp | transition temp 34-36 °C |
| type | Type M |
| Application: | Type M agar has been used as a component of Murashige and Skoog (MS) medium for culturing Arabidopsis thalania seeds. It has also been used in rooting media for tomato (Solanum lycopersicum) seeds. |
| General description: | Type M agar is predominantly used in plant tissue culture. It is similar to agar, a polysaccharide complex with a backbone of alternating agarose and agaropectin molecules and extracted from red algae. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 50405901 |

