6-Thioguanine
SIGMA/A4882 - ≥98%
Synonym: 2-
CAS Number: 154-42-7
Empirical Formula (Hill Notation): C5H5N5S
Molecular Weight: 167.19
EC Number: 205-827-2
MDL Number: MFCD00233553
Linear Formula: C5H5N5S
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| biological source | synthetic (organic) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C5H5N5S/c6-5-9-3-2(4(1 |
| InChI key | WYWHKKSPHMUBEB-UHFFFAOYSA |
| mp | ≥300 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NC1=Nc2nc[nH]c2C(=S)N1 |
| solubility | 1 M NaOH: 50 mg/mL, clear to hazy, colorless to light greenish-yellow |
| storage temp. | room temp |
| Application: | 6-Thioguanine has been used: • to induce autophagy and apoptosis in colorectal cancer cell lines HCT116 • as a selection marker in the mutation and survival assay in chinese hamster lung fibroblasts culture V79 • as a selection marker in clonogenic Lung metastasis assay of 4T1-luc cells |
| Biochem/physiol Actions: | Antimetabolite used in the treatment of leukemias. Competes with hypoxanthine and guanine for the enzyme hypoxanthine-guanine phosphoribosyltransferase |
| Biochem/physiol Actions: | Ribosylated and phosphorylated by the same pathway as natural purine bases; as the nucleotide, inhibits a variety of cellular processes involved in nucleic acid synthesis. Has a long history as an effective treatment of leukemia. |
| General description: | 6-Thioguanine is a variant of guanine with hydrogen bonding at the N-7 of the purine ring. Its association with cytosine alters the dimension of the base stacking. 6-Thioguanine usage in treating inflammatory bowel disease (IBD) contributes to nodular regenerative hyperplasia (NRH) in the liver. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Packaging: | 100, 250, 500 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 |
| Precautionary statements | P301 + P310 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 25 |
| Safety Statements | 28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% |
| mp | ≥300 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12352202 |


