Amphotericin B from Streptomyces sp.
SIGMA/A4888 - ~80% (HPLC), powder
Synonym: LNS-AmB; NSC 527017; Fungizone
CAS Number: 1397-89-3
Empirical Formula (Hill Notation): C47H73NO17
Molecular Weight: 924.08
EC Number: 215-742-2
MDL Number: MFCD00877763
Linear Formula: C47H73NO17
Product Type: Chemical
| antibiotic activity spectrum | fungi |
| yeast | |
| assay | ~80% (HPLC) |
| biological source | Streptomyces sp. |
| color | yellow to orange |
| form | powder |
| InChI | 1S/C47H73NO17/c1-27-17-15 |
| InChI key | APKFDSVGJQXUKY-INPOYWNPSA |
| mode of action | cell membrane | interferes |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | C[C@H]1O[C@@H](O[C@@H]2C[ |
| solubility | DMF: 2-4 mg/mL |
| DMSO: 30-40 mg/mL | |
| H2O: insoluble | |
| water: insoluble | |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Amphotericin B is used to study the affects of the influx of calcium on antifungal activity, and to study the binding and kinetics of Amphotericin B to sterols in monolayers, aqueous solutions, and phospholipid bilayers . It is also commonly used in tissue culture as an antifungal supplement. Amphotericin B from Streptomyces sp. has been used- • for amphotericin perforated patch technique • as a reference antifungal drug during MIC (minimum inhibitory concentration) agar dilution assay • as a component of Arcobacter selective isolation broth |
| Biochem/physiol Actions: | Amphotericin B binds to sterols, forming pores in the membrane, and causing small molecules to leak out. The product is most effective against fungi and yeast. |
| Biochem/physiol Actions: | Mode of Action: Amphotericin B binds to sterols, forming pores in the membrane, and causing small molecules to leak out. Antimicrobial spectrum: Includes fungi and yeast |
| Features and Benefits: | High quality antibiotic suitable for mulitple research applications |
| General description: | Amphotericin B is a polyene antifungal antibiotic from Streptomyces sp. and has a high affinity for sterols, especially ergosterols, of both fungal and bacterial cell membranes. |
| Other Notes: | For additional information on our range of Biochemicals , please complete this form . |
| Other Notes: | Keep container tightly closed in a dry and well-ventilated place. Product is sensitive to light and moisture. Keep in a dry place. |
| Packaging: | 1, 5, 100 g in glass bottle |
| Packaging: | 100, 250, 500 mg in glass bottle |
| Preparation Note: | |
| Preparation Note: | Amphotericin B is insoluble in water at pH 6 to 7, but soluble in water at pH 2 or 11. It is soluble in DMSO (30-40 mg/mL) and in dimethylformamide (2-4 mg/mL). Aqueous solutions cannot be sterile filtered due to poor solubility. Amphotericin B remains active for 3 days in culture at 37°C. At -20°C, and with protection from air and light, the product remains active for 5 years. |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H372 |
| Precautionary statements | P260 - P264 - P270 - P314 - P501 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ~80% (HPLC); ~80% (HPLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 51102829 |


