Acetylthiocholine iodide
SIGMA/A5751 - ≥98% (TLC), powder or crystals
Synonym: (2-
CAS Number: 1866-15-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H16INOS
Molecular Weight: 289.18
EC Number: 217-474-1
MDL Number: MFCD00011819
Linear Formula: CH3COSCH2CH2N(CH3)3I
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (TLC) |
| color | white |
| form | powder or crystals |
| InChI | 1S/C7H16NOS.HI/c1-7(9)10- |
| InChI key | NTBLZMAMTZXLBP-UHFFFAOYSA |
| mp | 205-210 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [I-].CC(=O)SCC[N+](C)(C)C |
| solubility | H2O: 100 mg/mL |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Acetylthiocholine iodide has been used as a substrate in the preparation of acetylcholine esterase (AChE) assay working solution for AChE activity assay. It has also been used as a component in phosphate buffer (PB) for cholinesterase assay. |
| Application: | Substrate for the colorimetric determination of acetylcholinesterase activity. |
| General description: | Acetylcholinesterase substrate and nicotinic acetylcholine receptor agonist. |
| Packaging: | 1, 5, 25 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 21-25-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (TLC) |
| mp | 205-210 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352204 |


