N-Acetyl-DL-tryptophan
SIGMA/A6251
Synonym: N-acetyl-tryptophan
CAS Number: 87-32-1
Empirical Formula (Hill Notation): C13H14N2O3
Molecular Weight: 246.26
EC Number: 201-739-3
MDL Number: MFCD00005644
Linear Formula: C13H14N2O3
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (TLC) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C13H14N2O3/c1-8(16)15- |
| InChI key | DZTHIGRZJZPRDV-UHFFFAOYSA |
| mp | 204-206 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)NC(Cc1c[nH]c2ccccc1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: |
|
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (TLC) |
| mp | 204-206 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

