N-Acetyl-L-tryptophan
SIGMA/A6376
CAS Number: 1218-34-4
Empirical Formula (Hill Notation): C13H14N2O3
Molecular Weight: 246.26
EC Number: 214-935-9
MDL Number: MFCD00065976
Linear Formula: C13H14N2O3
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% (TLC) |
| color | white to off-white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C13H14N2O3/c1-8(16)15- |
| InChI key | DZTHIGRZJZPRDV-LBPRGKRZSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)N[C@@H](Cc1c[nH]c2c |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | ligand binding assay: suitable |
| Biochem/physiol Actions: | N-Acetyl-L-tryptophan (NAT, Ac-Trp-OH) is used a substance P NK1 tachykinin receptor antagonist. N-Acetyl-L-tryptophan is also used as a competitive inhibitor to identify, differentiate and characterized tryptophanase(s). |
| Packaging: | 10, 25 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% (TLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

