α-Amylase from Bacillus sp.
SIGMA/A6380 - Type II-A, lyophilized powder, ≥1,500 units/mg protein (biuret)
Synonym: Alpha-Amylase; Glycogenase; 1,4-α-D-Glucan-glucanohydrolase
CAS Number: 9000-90-2
EC Number: 232-565-6
MDL Number: MFCD00081319
Product Type: Chemical
| application(s) | life science and biopharma |
| assay | ≥30% |
| biological source | bacterial ( |
| form | lyophilized powder |
| mol wt | 50-55 kDa by SDS-PAGE |
| Quality Level | 200 ![]() |
| solubility | H2O: soluble 0.1 mg/mL, clear, colorless |
| specific activity | ≥1,500 units/mg protein (biuret) |
| storage temp. | −20°C |
| suitability | suitable for hydrolysis, synthesis of oligosaccharides and polysaccharides, and sugar modification |
| technique(s) | SDS-PAGE: suitable |
| type | Type II-A |
| Application: | α-Amylase from Bacillus sp. has been used: • as a component of salivary fluid to perform artificial mastication; in luminal gastrointestinal digestion experiment • as a standard in sodium dodecyl sulfate-polyacrylamide gel electrophoresis (SDS-PAGE) to determine the concentration of α-Amylase • to de-starch the alcohol insoluble residue (AIR) for non-cellulosic neutral monosaccharide analysis |
| Biochem/physiol Actions: | α-Amylase degrades starch into oligosaccharides such as maltose, and glucose and alpha limit dextrin. It hydrolyzes the α-(1→4) glucosidic linkages in polysaccharides of three or more α-(1→4) linked D-glucose units, without hydrolyzing the α-(1→6) bond. It participates in glucose production and is essential for energy acquisition. α-Amylases are widely known industrial enzymes used in the food, detergent, textile, fermentation, and pharmaceutical industries. |
| Features and Benefits: | • α-Amylase from Bacillus licheniformis NCIB 6346 retains over 98% of its activity after 60 minutes at pH 6.2 and 85°C. • Other α-Amylase maintain 100% of their activity after storage for 1 hour at 91°C. |
| Features and Benefits: | Maintains >98% of activity after 60 minutes at pH 6.2 at 85 °C. |
| General description: | α-Amylase, an extracellular enzyme, is present in many animals and plants, and also in microorganisms, such as different Bacillus species. |
| General description: | α-Amylase (1,4-α-d-glucan glucohydrolase), an endo-acting glucanase, is a member of the glycoside hydrolase family 13 (GH13). |
| Other Notes: | One unit will liberate 1.0 mg of maltose from starch in 3 min at pH 6.9 at 20 °C. |
| Other Notes: | This product is for R&D use only, not for drug, household, or other uses. Please consult the Safety Data Sheet for information regarding hazards and safe handling practices. |
| Other Notes: | View more information on enzymes for complex carbohydrate analysis at www.sigma-aldrich.com/enz![]() |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 100, 250, 500 mg in glass bottle |
| Packaging: | 25 mg in poly bottle |
| Preparation Note: | 4× crystallized |
| Preparation Note: | Dissolves in water to form a clear, colorless solution at 0.1 mg/mL concentration. |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H334 |
| Precautionary statements | P261 - P342 + P311 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 42 |
| Safety Statements | 22-24-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥30% |
| activity | specific activity: ≥1,500 units/mg protein (biuret) |
| Storage Temp. | −20°C |
| Enzyme Commission (EC) Number | 3.2.1.1 ( BRENDA ![]() ![]() |
| UNSPSC | 12352204 |


