Albumin from rat serum
SIGMA/A6414 - lyophilized powder, essentially fatty acid free, essentially globulin free, ≥99% (agarose gel electrophoresis)
Synonym: RSA; Rat albumin
CAS Number: 9048-46-8
EC Number: 232-936-2
MDL Number: MFCD00804575
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% (agarose gel electrophoresis) |
| biological source | rat |
| form | lyophilized powder |
| Quality Level | 200 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | ELISA: suitable |
| tissue culture: suitable | |
| western blot: suitable | |
| UniProt accession no. | P02770 ![]() |
| Application: | Albumin from rat serum has been used: • to study its sequence information from multiply charged ions formed by electrospray ionization • to cross-link with silk fibroin (SF) to synthesize a combined protein template • to infused into the brain to study its effects on nerve cell damage following brain injury |
| General description: | Albumin is the most abundant plasma protein in humans. Albumin turnover is seen in infants with iron deficiency anemia. Serum albumin is a reliable prognostic indicator for liver disease. Oxidative damage of albumin is associated with advanced liver disease. |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 10, 50, 100 mg in poly bottle |
| Preparation Note: | Prepared from essentially globulin free albumin (A4538). |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% (agarose gel electrophoresis) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352202 |

