D-2-Aminoadipic acid
SIGMA/A7400
Synonym: (R)-2-Aminohexanedioic acid; D-Homoglutamic acid
CAS Number: 7620-28-2
Empirical Formula (Hill Notation): C6H11NO4
Molecular Weight: 161.16
MDL Number: MFCD00063118
Linear Formula: HO2C(CH2)3CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| form | powder |
| InChI | 1S/C6H11NO4/c7-4(6(10)11) |
| InChI key | OYIFNHCXNCRBQI-SCSAIBSYSA |
| mp | 208-210 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N[C@H](CCCC(O)=O)C(O)=O |
| Application: | |
| Biochem/physiol Actions: | |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 208-210 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |

