Banana powder
SIGMA/B4032 - suitable for plant cell culture
Product Type: Chemical
| application(s) | agriculture |
| composition | Banana solids, 50 wt. % |
| form | powder |
| Quality Level | 200 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | cell culture | plant: suitable |
| Application: | Banana extract B4032 is a mixture of banana puree and maltodextrin used to supplement plant growth media. It is used to promote root formation, plantlet strengthening and replating efficiency. Maltodextrose adds carbohydrates without the osmotic impact of mono- and disaccharides. |
| Other Notes: | A spray dried mixture of banana puree and maltodextrin. |
| Packaging: | 500 g in glass bottle |
| Preparation Note: | Use at 30-80 g/L. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 10171502 |

