Biocytin
SIGMA/B4261 - ≥98% (TLC)
Synonym: Bct; Nε-(+)-Biotinyl-L-lysine
CAS Number: 576-19-2
Empirical Formula (Hill Notation): C16H28N4O4S
Molecular Weight: 372.48
MDL Number: MFCD00077319
Linear Formula: C16H28N4O4S
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (TLC) |
| color | white to off-white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C16H28N4O4S/c17-10(15( |
| InChI key | BAQMYDQNMFBZNA-MNXVOIDGSA |
| mp | ~245 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +53°, c = 1.05% in 0.1 M NaOH(lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [H][C@]12CS[C@@H](CCCCC(= |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | drug transporter assay: suitable |
| Application: | Biocytin is used as a substrate to study the specificity and kinetics of biotinidase(s), to measure biotinidase deficiency and as a model compound to study various uptake mechanisms of cells and tissues. Biocytin has been used to label neurons, medium spiny neurons and optic nerves. |
| Biochem/physiol Actions: | Biocytin is an adduct of lysine and biotin. It is hydrolyzed by biotinidase, which acts on peptide-incorporated biotin or free biotin. Biocytin acts as a coenzyme. |
| Packaging: | 25, 50, 100, 250 mg in poly bottle |
| Packaging: | 5 mg in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (TLC) |
| mp | ~245 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352209 |

