Bergamot oil
SIGMA/B4383
Synonym: Bergamot peel oil
CAS Number: 8007-75-8
MDL Number: MFCD00130613
Product Type: Chemical
| bp | 159 °C (lit.) |
| density | 0.877 g/mL at 25 °C (lit.) |
| 0.88 g/mL at 25 °C (lit.) | |
| form | liquid |
| lipid type | oils |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| n |
| Packaging: | 100 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H304 - H315 |
| Precautionary statements | P210 - P301 + P310 + P331 - P302 + P352 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 132.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 56 °C - closed cup |
| bp | 159 °C (lit.) |
| Density | 0.877 g/mL at 25 °C (lit.); 0.88 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352211 |




