Benzyldodecyldimethylammonium bromide
SIGMA/B5776
Synonym: Benzyldimethyldodecylammonium bromide
CAS Number: 7281-04-1
Empirical Formula (Hill Notation): C21H38BrN
Molecular Weight: 384.44
EC Number: 230-698-4
MDL Number: MFCD00011768
Linear Formula: CH3(CH2)11N(Br)(CH3)2CH2C6H5
Product Type: Chemical
| assay | ≥96.5% (TLC) |
| description | cationic |
| form | powder |
| InChI | 1S/C21H38N.BrH/c1-4-5-6-7 |
| InChI key | KHSLHYAUZSPBIU-UHFFFAOYSA |
| mol wt | 384.44 g/mol |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Br-].CCCCCCCCCCCC[N+](C) |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Benzyldodecyldimethylammo |
| General description: | Benzyldodecyldimethylammo |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P310 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | ≥96.5% (TLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12161900 |


