Brefeldin A
SIGMA/B5936 - from Penicillium brefeldianum, Ready Made Solution, 10 mg/mL in DMSO
Synonym: Synergisidin; γ,4-Dihydroxy-2-(6-hydroxy-1-heptenyl)-4-cyclopentanecrotonic acid λ-lactone; Ascotoxin; BFA; Cyanein; Decumbin
CAS Number: 20350-15-6
Empirical Formula (Hill Notation): C16H24O4
Molecular Weight: 280.36
MDL Number: MFCD12913297
Linear Formula: C16H24O4
Product Type: Chemical
| antibiotic activity spectrum | neoplastics |
| autoignition temp. | 301 °C |
| biological source | Penicillium brefeldianum |
| concentration | 10 mg/mL in DMSO |
| form | ready-to-use solution |
| InChI | 1S/C16H24O4/c1-11-5-3-2-4 |
| InChI key | KQNZDYYTLMIZCT-KQPMLPITSA |
| mode of action | cell membrane | interferes |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | wet ice |
| SMILES string | C[C@H]1CCCC=C[C@@H]2C[C |
| solubility | DMSO: 10 mg/mL |
| storage temp. | 2-8°C |
| vapor pressure | 0.56 hPa ( 20 °C) |
| Application: | Brefeldin A produced from Penicillium brefeldianum may be used to study protein and lipid transport between Golgi complex and the cell surface. |
| Biochem/physiol Actions: | Brefeldin A (BFA) is a fungal metabolite which disrupts the structure and function of the Golgi apparatus by inhibiting transport of proteins from ER to Golgi and inducing retrograde protein transport from the Golgi apparatus to the endoplasmic reticulum. BFA inhibits the transport of sphingomyelin to the surface of mammalian cells. The ester derivatives of BFA exhibit anti-cancer properties. |
| Biochem/physiol Actions: | Brefeldin A (BFA) is a fungal metabolite which disrupts the structure and function of the Golgi apparatus. BFA is an activator of the sphingomyelin cycle. Brefeldin A-mediated apoptosis has been observed in human tumor cells. |
| Biochem/physiol Actions: | Disrupts the structure and function of the Golgi apparatus; activator of the sphingomyelin cycle. |
| Other Notes: | Keep container tightly closed in a dry and well-ventilated place.Store under inert gas. Hygroscopic.Storage class (TRGS 510): Combustible liquids |
| RIDADR | UN 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 188.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 87 °C - closed cup |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 51102829 |

